English
русский
Deutsch
Français

שימור ואקולוגיה

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית פועלת באופן המטפח הבנה, הערכה ושימור סביבתי ותרבותי. בחמדתיה אנו שואפים למזער את ההשפעות השליליות על הסביבה, לנהוג בכבוד ובאהבה כלפי המשאבים הטבעיים והאנושיים, להגביר את המודעות החברתית סביבתית בקרב אורחינו ואת החיבור בין אדם לאדם ובין האדם לאדמה ולטבע.מערכות המים

מערכת לאיסוף מים מהגגות מנקזת את מי הגשמים לבריכות מעכבות המגבירות את חלחול המים לאדמה וכך מעלות את כמות המים הזמינים לצמחים בגן.
המים מהחדרים (מקלחות ומטבחים) מתנקזים למערכת טיהור ביולוגית, ומשם להשקיית הבוסתנים. בריכות המים משמשות לנוי ולגידול של צמחים ודגים. בבריכות גדלים דגי גמבוזיות אשר טורפים זחלים של יתושים וכך מהוות בריכות אלה מלכודת ליתושים בסביבה.


חומרי הניקוי

חומרי הניקוי מתפרקים ביולוגית במהירות לאחר השימוש, אינם מזהמים את המים ואת האדמה והופכים להיות זמינים שוב במחזורי החיים של הטבע. סבוני הרחצה עשויים משמנים טבעיים המשולבים בתמציות של שמנים אתריים.
המעוניינים בכך, מוזמנים לקטוף ליפה מהגינה וליהנות מחווית רחצה מושלמת.

הקומפוסט

מרבית הפסולת שאנו מייצרים מורכבת מחומרים מתפרקים אשר חוזרים לאדמה ומשביחים את ערכה.
הקומפוסט המיוצר בחמדתיה מורכב משאריות אורגניות מגוונות ומשמש כזבל ודשן משובחים לאדמת הבוסתן.


גידול בעלי חיים

כחלק מאורח חיינו אנו שואפים להקטין את הצריכה ולייצר בעצמנו את מזוננו לשם כך אנו מגדלים תרנגולות אשר מייצרות ביצים, עודרות את האדמה מדשנות ומשביחות אותה. עדר העיזים שלנו מספק לנו ולאורחינו את תצרוכת החלב ממנו אנו מכינים יוגורט ומבחר של גבינות עיזים . עם גללי העיזים אנו מייצרים אנרגיה ע"י שימוש במתקן ביו גז ביתי.קישורים:

שימור מבנים היסטוריים

סיפורה של חמדתיה מתחיל עם הקמתה של נחלת איכרים עבור משפחת האיכר מצליח בלב המושבה ההיסטורית סג'רה. משפחת מצליח כמו משפחות אחרות עברה הכשרה חקלאית המתאימה לאדמה ולאקלים בגליל התחתון והחליטה להתיישב ולעבד כאן את האדמה. הבית והחצר הוקמו בשנות העשרים של המאה הקודמת וכללו בית משפחה, מבני משק לגידול בעלי חיים ושדות לגידולי תבואה ומטעים . כמעט מאה שנה לאחר מכן קיבלנו אנחנו את המקום. הזמן עשה את שלו, ואת פנינו קיבלו אבנים שנפלו מהקירות, רעפים שבורים, פסולת רבה, תילי חרבות, אדמה טרשית וקשה. עם זאת כבר במפגש הראשון היה ברור לנו כי מדובר בחלקת אדמה מסתורית ומסקרנת עד מאד והרגשנו כי מוטלת עלינו המשימה להחזיר עטרה ליושנה.

שעות וימים רבים של התבוננות, מחקר, ותהייה העלו בנו את הרעיון לשקם חצר היסטורית יפהפייה זו ולהחזיר אותה לחיים. בהתרגשות ושמחה לקחנו על עצמנו את המשימה לשקם את הבית והחווה מבלי לפגוע בקיים, להציל כל קיר שעומד ליפול, לשמור על המבנים שהיו בדומה למקור, להשתמש בכל אבן , עץ, פיסות טיח ואדמה שהיו שותפים ליצירת המרקם החדש של ההתיישבות החדשה בארץ ישראל לפני כמאה שנים.

מרגע ההחלטה ובמהלך חמש השנים הבאות נטענו, שתלנו, שיקמנו, הרמנו, דמיינו, שחזרנו ובנינו את חוות האיכרים שהלכה וקרמה עור וגידים בזהירות רבה תוך התבוננות ומחשבה על כל פרט ופרט. בית האיכרים הפך לבית האורחים, המבואה המשותפת לכל האורחים ומבני המשק הפכו לחדרי אירוח מעוצבים בטוב טעם. והתוצאה הסופית היא כי השילוב בין מבני האבן המספרים את סיפורם של חלוצים חרוצים עובדי אדמה עבריים, לבין בוסתן השופע מגוון עצי פרי, צמחי מרפא, תבלינים, ומגוון של ירקות העונה, משרים על האורחים אוירה של חלום ואגדה.

בנייה אקולוגית

בעבודת השחזור הקפדנו על כללי השימור של מבנים היסטוריים, נשארנו נאמנים למקור ולא שינינו או הגדלנו את המבנים. חומרי הבנייה בחמדתיה כוללים את כל המרכיבים שהיו במקום . פסולת בנייה שימשה למילוי חללים, האדמה עברה סינון ויחד עם מרכיבים צמחיים כמו קש וחול יצרנו תערובת אשר היוותה את הטיח המיוחד בקריות הפנימיים ובמילוי החללים שבין האבנים.
מרכיבי בנייה וריהוט רבים הינם חומרים בשימוש משני אשר עוצבו מחדש בחמדתיה כמו אריחי רצפה, ארונות, מדפי עץ, ברזלים ישנים, תנורים, כיורים, חרוזים, אבנים, שקתות וגדרות.
בנוסף לשירותים רגילים, הותקנו במקום שירותים אקולוגיים החוסכים כמויות רבות של מי שתייה ולאחר תהליך ממושך של פירוק ועיכול של מיקרואורגניזמים, חוזרים ומשבחים את האדמה.
צימר חמדתיה - אירוח בבית איכרים צימר באילניה, צימרים בצפון, צימרים בכנרת וגליל תחתון, אילניה
כל התכנים, התמונות והמידע באתר זה הנם באחריותו הבלעדית של בית העסק המפרסם (התיירן)
פותח ע"י weekend פורטל צימרים ונופש